Éltető összetevőink XX. Spirulina
"Zöld arany”
A Spirulina platensis egy fonalas cianobaktérium-faj, melyet nagy mennyiségben találunk trópusi és szubtrópusi vizekben. A Spirulina elnevezés onnan ered, hogy a soksejtű fonal spirálszerűen feltekeredik. Tápanyagokban rendkívül gazdag algafajta, mely, mint az egyik legrégebben forgalmazott természetes táplálék-kiegészítő. Az algák szinte minden vitamint tartalmaznak, de mindemellett ehhez jön még 41 féle ásványi anyag.
Kiemelkedő a fehérjetartalma, így fontos alapvető aminosavakhoz juttatja a szervezetet, emellett igen jelentős a B-, C- és D-vitamin tartalma is. Ásványi anyagokban gazdag, valamint nagy mennyiségben tartalmaz enzimeket és klorofillt is. A klorofill elősegíti a vörösvérsejtek termelését, és pozitív hatással van az emésztésre, a hormonháztartásra. A klorofill segíti a vérképződést és a vértisztítást, stimulálja az anyagcserét és a sejtlégzést. Ennek köszönhetően jótékonyan befolyásolja a sejtek élettartamát és a regenerációs folyamatokat, ezzel lassítva az öregedést. Ezeken túl támogatja az agy, az idegrendszer, a hormonháztartás és a testfolyadékok fiziológiai egyensúlyát is.
Már egyes ősi kultúrákban is fogyasztották a „zöld aranyat”, az utóbbi évtizedekben azonban számos helyen mesterségesen is elkezdték termeszteni eme algafajtát, miután felismerték rendkívül jótékony hatásait.
A spirulina hatásai igen sokrétűek, tulajdonképpen azt mondhatjuk, hogy általános egészségjavító, roboráló és egészségmegőrző hatással bír.
Mindez annak is köszönhető, hogy a spirulina nem csak gazdag számos tápanyagfélében, hanem ezeket egyúttal az emberi szervezet számára igen kedvező, kiegyensúlyozott arányban tartalmazza. A spirulina egészen pontosan a következő tápanyagokat tartalmazza jelentősebb mennyiségben:
- vitaminok : B1, B2, B5, B6, B9, B12, A, E, C, PP,
- mikroelemek: vas, jód, kalcium, nátrium, kálium, réz, magnézium, mangán, cink, foszfor, szelén, króm, vanádium.
- különböző enzimek, béta-karotinoidok, fikocianin, többszörösen telítetlen zsírsavak, illetve klorofill. Fontos megjegyezni még, hogy a spirulina nem csak a testre gyakorol kedvező hatást, hanem a kedélyállapotra, illetve a szellemi teljesítőképességre is!
Annak érdekében, hogy a testen belül zajló kémiai folyamatok hibátlanul működjenek, sejtszinten sav-bázis-egyensúlyra van szükség. A Spirulina algafogyasztása segít helyreállítani a túl sok elfogyasztott hús, cukros üdítő és készétel által savas irányba tolt pH-értéket.