Éltető összetevőink XV. Meggy
Savanyú, de szeretjük!
A meggy őshazája észak-Indiától a Balkánig terjed, és mindenütt fellelhető. Erről tanúskodik többek között az is, hogy a meggy szó az egyetlen, minden bizonnyal finnugor eredetű gyümölcsöt jelentő szavunk, míg a többi gyümölcs neve a bolgár, a török és a szláv nyelvekből származtatható.
A nyár során rengeteg finomabbnál finomabb gyümölccsel tehetünk egészségünkért, szépségünkért és jó közérzetünkért. A meggy talán kevésbé népszerű, mint az eper vagy a ropogós cseresznye, mégis érdemes előnyben részesítened ezt a gyümölcsöt is, hiszen számtalan jótékony hatással rendelkezik.
Létezik vadmeggy, spanyolmeggy, cigánymeggy, a leggyakoribb a Pándi-meggy, a Meteor korai és a Favorit.
A meggy az egyik legkiválóbb antioxidánsunk, amely nem csupán elijeszti a baktériumokat, de vértisztító hatással is rendelkezik. Így a májra és a vesékre is jó hatással van. Továbbá savtartalma miatt az erekre is jótékonyan hat.
A szív működését is serkenti ásványi anyag tartalmának köszönhetően, hiszen kalcium, kálium és magnézium található benne. Éppen ezért szerepe van a meggynek a szívizom megerősítésében és a szívdobogás helyreállításában is.
Gondoltad volna, hogy a meggyben a B vitamin összes fajtája megtalálható?
E tulajdonságának köszönhető, hogy jó hatással van emésztésre és az idegek működését is pozitívan befolyásolja. Emellett pedig segíti a keményítő és a fehérje feldolgozását.
A légzőszervi megbetegedések esetén is érdemes meggyet fogyasztanunk, valamint a megfázás esetén is hamarabb meggyógyulhatunk, ha egy kis meggyet megeszünk.
A meggy A-vitamin tartalmának köszönhetően nem csupán a légzést segíti, de az immunrendszer-működésében is jótékony hatása van. Meghűlés csökkentő hatása pedig éppen savanyúságának köszönhető, hiszen savanyú környezetben kevésbé képesek megélni a baktériumok.
Mivel a meggy rengeteg antioxidánst tartalmaz, ezért nem csupán egészségünket, de szépségünket is megőrzi. Kutatások által bizonyított, hogy a folyamatos meggyfogyasztók tovább élnek, mint a meggyet nem fogyasztó társaik.
Szépségünk megőrzésében elengedhetetlen, tehát nem hiába használják számos parfüm, testápoló és egyéb kozmetikumok alapanyagaként a meggyet.
A meggyet a legjobb a természetes formájában elfogyasztani, azonban érdemes már most gondolnunk a téli hónapokra is, hiszen befőtt vagy lekvár formájában is megőrizhetjük a gyümölcsök értékes tulajdonságait.
A meggyet mindig szárával együtt vegyük.
Akkor jó, ha a szemek mélyvörösek és nem túl puhák. Akárcsak a cseresznye a meggy is hamar tönkremegy szedés után, ha elázik. Ha megbarnult már ne fogyasszuk! A meggy, magas víztartalma miatt még hűtőszekrényben is mindössze 2-3 napig marad friss, így amilyen gyorsan csak tudjuk, fogyasszuk el. Ha mégis tovább szeretnénk tárolni, akkor tegyük el befőttként.